Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Még két hónap, és minden felvételiző megtudja, melyik egyetemen vagy főiskolán kezdhet el tanulni szeptemberben. A jelentkezők többsége állami ösztöndíjas helyet szerezne, nekik beiratkozáskor a hallgatói nyilatkozatot is alá kell írniuk.
Újabb kérdést kaptunk a hallgatói ösztöndíjszerződésről: mi történik, ha félbehagyjátok a tanulmányaitokat? Mennyit kell visszafizetni az államnak, és mennyit kell magyarországi munkahelyen "ledolgozni"?
Szinte minden változik az új tanévben: a gólyáknak alá kell írniuk a hallgatói szerződést, szeptembertől nehezebb lesz megszerezni a kettest az érettségin, a kilencedikesek pedig minden nap tornáznak majd. Elstartol az új diákhitel, 2013-ban pedig újra változnak a pontszámítás szabályai a felvételin. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.
Összesen 1961 elsőévesnek kell eldöntenie a napokban, hogy önköltséges vagy részösztöndíjas formában kezdi el az egyetemet, főiskolát - összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, az előnyöket és a hátrányokat.
Nem váltotta be az oktatási államtitkárság reményeit az idén bevezetett részösztöndíjas képzési forma: még a júliusban harmadára visszavágott keretszámot sem tudták feltölteni az egyetemek és főiskolák, a hallgatói helyek 65 százaléka üresen marad.
Hat, tíz, tizenkét év - azzal nagyjából minden felvételiző tisztában van, hogy hány évet kell Magyarországon "ledolgozni" az állami ösztöndíjas helyért cserébe, de azt már jóval kevesebben tudják, hogy kiskapuk is vannak. Mi van, ha valaki három gyereket vállal? Mi történik, ha nem szerzitek meg időben a diplomához szükséges nyelvvizsgát? Lehet-e részletfizetést kérni? Íme, a válaszok.
Mikor kell tanulmányi szerződést kötni? Köteles-e szabadnapot adni a tanítási napokra a munkaadó, ha beiratkoztok egy OKJ-s tanfolyamra vagy egy másoddiplomás képzésre? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a tanulmányi szerződésről.
Az önköltséges képzésre felvételt nyerő hallgatókkal a képzés részleges állami finanszírozását biztosító állami ösztöndíjszerződést lehetne kötni - többek között ezt tartalmazza a felsőoktatási törvény MTI birtokába került legutolsó változata.
Ha már kiléptünk az iskolapadból, de a munka mellett is folytatni szeretnénk tanulmányainkat, nem feltétlenül kell saját zsebből állnunk a költségeket, hiszen tanulmányi szerződést is köthetünk. Ennek keretében viszont szigorú szabályokat köthet ki a munkáltató, amelyeknek jelentős anyagi vonzatuk is lehet.